<meta name=

Historie

Box má v Pardubicích velkou tradici.

Počátky..

Již za první republiky zde vzniká v roce 1926 oddíl boxu pod hlavičkou SK Pardubice. Mezi nejlepší boxery té doby patřili Vokáček a Kubát. Poté se oddíl přejmenoval na TAK Pardubice a hlavní postavou tohoto oddílu se stává Jaroslav Ulrich zvaný Chaney (na fotce v roli sekundanta), který boxoval 21let a vybojoval 150 utkání, převážně vítězných. Získal tři tituly ve váze welterové, střední a polotěžké.

Za války..

Za druhé světové války přechází oddíl znovu pod SK Pardubice. Mezi nejúspěšnější patří František Stil, Jindřich Fryš a později dlouholetý trenér Oldřich Procházka. Titul mistra protektorátu získali oba zmínění borci.

Po válce..

boxují Pardubice první mezinárodní zápas s Wartou Poznan. Následně přijíždějí Italové, Švýcaři a boxuje se v Rakousku a Polsku. Mezi opory patří Lívanský.

Po roce 1948 přechází SK pod MZK a později pod Dynamo Pardubice. Boxuje se pouze přátelsky, materiální i finanční podmínky se zhoršily. Mezi opory patří Žaloudek, Blažek, Antoš, Pruner a Koreček.

V roce 1958

začíná v Pardubicích nová kapitola boxu, když je založen oddíl RH Pardubice. Zpočátku se boxuje jen přátelsky. Od roku 1962 boxujeme II. ligu. K oporám patřili Aksamit, Louvar, Laun, F. Franc, Pospíšil, Kubala a Strouhal a Bulavčák. Prvními trenéry byli Bečička a Lívanská. Později O. Procházka. Dostavují se první úspěchy. V roce 1963 vybojoval Strouhal II. Místo na mistrovství republiky. V roce 1964 vybojoval Tibor Kováč, který zde byl na vojně, II. Místo na mistrovství republiky, když ve finále prohrál s B. Němečkem V roce 1966 se juniorskými mistry republiky stávají Procházka (syn trenéra) a Janků, třetí místo obsadil Hyrman. O několik měsíců později přecházejí všichni tři do prvoligových vojenských oddílů.

V roce 1969

pořádáme mistrovství ČR mužů v hale RH na Dukle. Mistrem ČR se ve váze do 67kg se stává Míla Tlapa, který do Pardubic přestoupil z US Praha. Třetí místa obsadili Bulavčák (na fotce jako boxer) a František Patočka. Na MČR juniorů vyhrál ve váze nad 81kg Láďa Patrolo, bohužel zanedlouho boxu zanechal. Roku 1969 na místo trenéra rezignuje O. Procházka a funkce se ujímá Míla Tlapa, který odboxoval 450 utkání. V roce 1970 vyhráváme II. ligu a postupujeme poprvé a taky naposledy v historii RH do I. ligy. Do oddílu hlásí přestup Karel Kašpar, Fr. Patočka, Kubias a Jarkovský z Hradce Králové. Pichner, Duda, Hlaváček, Piak a Šikula z Moravské Třebové. První liga se boxuje ve složení: Dukla Bratislava, Lokomotiva Košice, Kovoplast Nitra, US Praha, OP Prostějov, a Spartak Komárno. PH Pardubice po jednoročním působení v I.lize skončila na posledním místě se 4 body. Přesto léta 1969 a 1970 patřila mezi nejúspěšnější ročníky.

V následujících letech boxuje RH Pardubice opět II. Ligu. Nejlepší přestupují do prvoligových a extraligových oddílů. Karel Kašpar se stává jedním z nejlepší boxerů republiky a přestupuje do RH Ústí nad Labem. Mezi nejlepší boxery té doby se postupně vypracovali odchovanci RH bratři (dvojčata) Jiří a Drahoš Rimčákové. V roce 1974 přestupují do extraligového ŠKODA České Budějovice. Bohužel v roce 1975 oba tragicky zahynuli otravou svítiplynem ve svém bytě. RH Pardubice vlastně celá sedmdesátá léta boxuje II. ligu. Vystřídalo se zde několik boxerů. Jmenujme Akštajna, Růžičku, Pichnera, L.A. Hrubé, Zigu, Bolecha, Kněžoura, Nováka. Dále pak bývalý předseda rozhodčích Blažej Lancie a z Moravské Třebové, současný trenér, P. Belej. Od roku 1975 se zde boxoval Memoriál J. Ulricha a proběhlo celkem 13. ročníků. Jednalo se o mezinárodní turnaj, vždy dobře obsazený.

V roce 1975

končí trenér M. Tlapa a oddíl vede Fr. Franc a M. Šmahel. Od roku 1977 již neboxujeme v II. lize. Boxujeme ringy mladých a hlavní pozornost se zaměřuje na memoriál. Daří se nám v juniorech. Vyrůstá zde velmi početná romská komunita kvalitních boxerů jako např. Milan Horváth, který se stává mistrem ČR a vicemistrem ČSR v roce 1978. Toho roku jsme získali pět medailí na MČR juniorů. Milan Horváth vyhrál váhu do 57kg, Taragoš byl ve váze do 48kg stříbrný a třetí místa obsadili Zachariáš Polák do 51kg, Šourek do 60kg a Viktor Polák do 67kg. Taragoš, Horváth a bratři Polákovi se stali juniorskými reprezentanty.

V osmdesátých letech

patřil mezi opory pardubického boxu Jarda Fejfar, který v roce 1983, přestoupil do prvoligové Škody České Budějovice. Dále dobře reprezentoval junior Josef Pavliš. V ringu mladých a v krajských přeborech boxovali bratři P. a M. Zerzánové, A. Laun, Antoš (syn bývalého boxera), Jiří Štaud- současný trenér. Dále pak Slavík, Škop, Michálek a Kurdi. V roce 1986 jsme pořádali v hale RH na Dukle mistrovství ČR v boxu mužů, bohužel bez naší účasti. Roku 1989 proběhl poslední ročník (13.) Memoriálu J. Ulricha, tentokrát již pod názvem Velká Cena Chemie. Na posledním ročníku, jen pro představu kvality, startovali borci Guardia Wroclav, RH Ústí nad Labem, Dynama Brest, Karl MarxStadtu, RH Brno a OSP Galanta.

Dne 1.7.1990

dochází ke změně názvu. Rudá Hvězda se nyní nazývá Sportovní Klub Policie (SKP). V roce 1986 trenéra Františka France vyměnil opět Míla Tlapa, který trénoval s Františkem Starým a později s Janem Humeníkem. Oporami mužstva jsou Karel Kašpar (syn bývalého reprezentanta), Láďa Niščák, Martin Poleno. Později Liška, Samaranský a Burget.

V polovině devadesátých let
se začíná prosazovat Petr Růžička,  Brzobohatý, Valenta a Vach.

V roce 2000

přichází do oddílu Jiří Štaud coby trenér, který s Petrem Růžičkou a občasně i Janem Humeníkem. Na podzim roku 2002 končí dlouholetý trenér a vynikající boxer Míla Tlapa. Štaud a Růžička spoléhají hlavně na mladé boxery a první úspěchy se dostavují záhy. Na MČR v Ústí nad Labem získal bronzovou medaili ve váze do 54kg Jan Langer a Petr Netolický ve weltru. To vše v roce 2001. Dále se začínají prosazovat Stanislav Nechvátal, Josef Hybler a Martin Svoboda. V roce 2002 se na MČR do Havířova kvalifikovali ve váze 54kg. Jan Langer a Stanislav Nechvátal, Martin Svoboda ve váze do 63,5kg a Josef Hybler do 67kg. Bohužel všichni vypadli ve vyřazovacích bojích, ale v té době byli všichni nováčci. V tomto roce začíná s boxem také Jiří Štaud ml., Tamara Jiráková, Josef Pohl a Jan Stárka. Langer, Svoboda a Hybler boxují ligu za Lokomotivu Trutnov, kde našli pod vedením trenéra Luboše Veleckého vynikající podmínky.

 V roce 2003

obsazuje 2. místo na MČR žen v Ústí nad Labem Tamara Jiráková a je tak první ženou boxující za náš oddíl. Později ji doplnila Monika Svobodová, sestra Martina Svobody. Na MČR mužů v Hradci Králové obsadili Stanislav Nechvátal a Jan Langer třetí místa ve váze do 57kg. Martin Svoboda ve váze do 60kg vypadl z Mohlerem z Kladna. V sezoně 2003/04 boxuje Jan Langer a Martin Svoboda I. ligu za SK Boxing Praha a extraligu za Slovan Liberec boxují Svoboda a Josef Hybler.

 V roce 2004

na MČR kadetů prohrál Jiří Štaud ve váze do 46kg těsně 5:8 na body s Kisterem z Kladna. Na MČR mužů v Karviné obsadili Martin Svoboda (-64kg) a Stanislav Nechvátal (-57kg) třetí místa. Martin Svoboda byl bronzový i na Velké Ceně Ústí nad Labem, Když ve čtvrtfinále pozazil reprezentanta filipín. V semifinále již nestačil na výborného Kubánce. Dále zopakoval stejné umístění i na Grand Prix Ostrava. Neztratil se ani Josef Hybler, který by třetí s výpravou Ústí n.L. na Sardinia Cupu, kde porazil Maďarského reprezentanta.

V roce 2005

boxoval náš oddíl boxu SKP Pardubice v tomto složení: Přípravka – Jiří Štaud, váha do 50kg. Ženy – Tamara Jiráková váha do 57kg, Monika Svobodová váha do 60kg. Muži- Stanislav Nechvátal váha do 57kg, Martin Kosniovský váha do 64kg, Martin Svoboda váha do 64kg, Josef Pohl váha do 69kg, Josef Hybler váha do 69kg, Jan Stárka váha do 75kg, Alexandr Stoklasa váha nad 91kg.

V září 2006

z klubu pro názorové neshody odchází trenér Petr Růžička a i s ním Svoboda, Hybler, Stoklasa a Kosniovský. V sezoně 2007 tedy boxujeme ve složení : Kadeti: Jiří Štaud ml. váha do 64kg. Ženy: Tamara Jiráková (60kg), Lenka Smetánková (64kg). Junioři: Luděk Kačalka (64kg). Muži Josef Pohl (75kg) a František Smetánka (91kg).  Pod vedením trenérů Štauda a Pohla. Náš klub také reprezentuje Stanislav Nechvátal coby rozhodčí 2. třídy.